Rozliczanie deklaracji podatkowej sprawiało zwykle ogrom kłopotów. Każdy kto nie czuł się na tyle kompetentny, by wypełniać rubryki samodzielnie był zmuszony do skorzystania z usług księgowego. Innowacje technologiczne, ogólny i niedrogi dostęp do sieci, przyniósł pozytywne zmiany – PIT online wypełnisz w przeciągu kilku minut! Nie musisz zwracać uwagi na godziny pracy urzędu skarbowego. Twój stały harmonogram dnia nie musi być podporządkowany temu, aby ustawić się w długim ogonku oczekujących na złożenie dokumentu. Przeczytaj poniższe wskazówki i wypełnij swój PIT 2020, krok po kroku!
Najlepsza platforma do rozliczeń – podatki.gov.pl
Aby rozliczenie PIT odbyło się szybko i sprawnie, powinieneś wejść na platformę Ministerstwa Finansów, a następnie w zakładkę podatki,gov.pl. Prawidłowe logowanie to podstawa, dlatego zaloguj się na platformę wpisując swój numer PESEL lub NIP. Musisz również wpisać w odpowiednią rubrykę Twój dochód. Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem nie zapomnij, także o jego numerze PESEL. Kiedy logowanie się powiedzie, zobaczysz swoje zeszłoroczne rozliczenie oraz wszystkie dane, które wpisywałeś w zeszłym roku podatkowym. Koniecznie sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają. Szczególną uwagę zwróć na numer konta bankowego. Jeśli jest on nieaktualny, czeka Cię długa droga do tego, aby naprostować pomyłkę, dlatego bądź uważny!
Skorzystaj ze wszystkich ulg, które Ci przysługują!
Rozliczenie PIT jest nie zawsze przyjemnym obowiązkiem, jednak perspektywa skorzystania z ulg, może nieco umilić Ci czas spędzony na wypełnianiu deklaracji. Jeszcze zanim przystąpisz do logowania na platformę Ministerstwa Finansów, powinieneś się dowiedzieć na jakich zasadach możesz skorzystać z przysługujących Ci ulg. Najwięcej osób korzysta z ulgi na dzieci. Oto podstawowe zasady:
-Jeżeli małżonkowie mają jedno dziecko, a małżeństwo trwa przynajmniej rok, wówczas roczny, łączny dochód nie może przekroczyć 112 000 zł.
-Rodzic wychowujący dziecko samotnie nie może zarabiać rocznie więcej niż 112 000.
-Rodzice lub rodzic, którzy wychowują więcej niż jedno dziecko nie mają ograniczeń kryteriów dochodowych.
Pamiętaj też, że jeśli chodzi o ulgę na Internet, musisz posiadać udokumentowane rachunki, które opłacałeś w poprzednim roku. Udokumentowane – oznacza to, że na rachunku musi widnieć nie tylko Twoje imię i nazwisko, ale również musi być wyszczególniona kwota, która obejmuje tylko i wyłącznie usługę związaną z Internetem. Większość osób ma usługi łączone, na przykład abonament telefoniczny i Internet, dlatego zadbaj wcześniej o to, aby rachunki, które są Ci dostarczane przez dostawcę zawierały informację odnośnie kwoty, którą możesz uwzględnić w swojej deklaracji.
Kiedy dostanę zwrot podatku – jaka kwota trafi na moje konto?
Wypełniając swój PIT online masz możliwość zobaczenia, jak suma zwrotu trafi na Twoje konto. Przed wysłaniem swojej deklaracji do urzędu skarbowego, sprawdź, czy skorzystałeś ze wszystkich przysługujących Ci ulg i czy wszystkie rubryki zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeśli względem poprzedniego roku nic się u Ciebie nie zmieniło, wówczas cała procedura zajmie Ci dosłownie chwilę. Jeżeli zauważyłeś, że niektóre dane się nie pokrywają z rzeczywistością, możesz wypełnić rubryki ręcznie. Kiedy zatwierdzisz wysłanie swojego dokumentu, masz możliwość sprawdzenia tego, co się dzieje dalej z Twoją deklaracją. Wchodząc w zakładkę ,, moje dokumenty “, zobaczysz datę, kiedy PIT 2020 został wysłany oraz kiedy trafi do rozliczenia. Pamiętaj: składając deklarację w formie papierowej na zwrot podatku będziesz czekał około 3 miesięcy. Jeżeli idziesz z duchem czasu – liczy się dla Ciebie przede wszystkim wygoda oraz oszczędność czasu i rozliczasz się online, wówczas urząd skarbowy ma 45 dni od dnia wysłania deklaracji, na to, aby pieniądze trafiły na Twoje konto.